Gümüşlük dolmuş saatleri
Gümüşlük balık avcılığı
Bilgi / Oltayla balık avcılığı

Gümüşlük'de olta balıkcılığı... Gümüşlük Balık Avı ipuçları...

English News

Gumusluk Fishing - CLICK

Gümüşlük Rehberi olarak, "Bodrum'un Tektaşı" diye adlandırdığımız Gümüşlük; her bir yanı deniz, sabahı, akşamı ayrı güzel, gün batımlarıyla bezeli harika bir belde. E, her yanı deniz olan bir beldede de balık tutmadan ve yemeden de olmaz değil mi... Bu incelememizde Gümüşlüğümüzde oltayla amatör balıkçılık üstüne tecrübelerimizi paylaşacağım.

Gümüşlük'te hem tekneyle hem de kıyıdan oltayla balık avlayabilirsiniz. İşte bu yazıda Gümüşlük'ün balık avcılığı ipuçlarını anlatacağım sizlere...

Gümüşlük'de kıyıda her noktadan oltayla balık avlayabilirsiniz. Ama çok da zahmet çekmemeniz için kıyıdan yapacağınız balık avı için merkeze yakın 3 nokta önereceğim. Gümüşlük Koyu, Tavşan Adası civarı ve Kocadağ Yarımadası ile Bayraktepe dış kayalıkları.

Amatör kıyı balıkçıları ile gençler ve çocuklarımız genelde ekmeğe sarılan ve kamışlı olta ile ya da elle sallanarak atılan çok iğneli aparatları kullanıp şanslarını deneseler de Gümüşlük'de olta balıkçılığı için farklı yöntemler de mevcut. Eğer dalmayı biliyorsanız zıpkınla da avlanabilirsiniz. Az sayıda da olsa bazı dostlarımız zıpkınla avlanabiliyorlar. Ama bu yazımızın konusu kıyıdan oltayla amatör balık avcılığı, balık avlakları, balık türleri, yem türleri ve malzemeler...

Olta Takımı

Gümüşlük kıyıdan balık avı için uygun olta takımları;

. Şamandıralı olta takımları (Melanur, Sarpa, Levrek, Kefal, Karagöz)
. Gezer Kurşun (Çupra, büyük balık)
. Hırsızlı Takım (Çupra, büyük balık)
. Çapraz çelik iğneli takım (Çupra, Sargoz/Sargos, Akya, Mırmır, Karagöz)
. Büyük iğneli Madya yemli takım (Levrek, Akya, Sarpa)
. At çek için gümüş renkli sahte yemli takım (Levrek, büyük balık)
. Zilli Surf kamışlı takım (Çupra, Akya Granyöz(Sarıağız) Melanur, Karagöz, Sargoz/Sargos)

Oltayla yakalanabilen balıklar

Gümüşlük'de kıyıdan oltayla yakalanabilen balık türleri;

. Sinarit
. Melanur
. Sarpa
. Levrek
. Kefal
. Orfoz
. Akya
. Çupra
. Sargoz/Satgos
. Gopez (Kupez)
. Granyöz (Sarıağız)
. Karagöz
. Mırmır
. İsparoz
. Hanos
. Gelin Balığı

Oltayla Balık Avı Yerleri

Gümüşlük kıyıdan balık avı noktaları (Avlaklar);

1. Gümüşlük Koyu
2. Tavşan Adası
3. Kocadağ Yarımadası, Bayraktepe kıyıları (Kayalıkları)

Gümüşlük Koyu Olta Balıkçılığı

1. Gümüşlük Koyu kıyıdan balık avcılığı;

Gümüşlük Koyu derken bahsettiğimiz yer Gümüşlük Belediyesi Çay Bahçesi'nden Soğan Sarımsak adlı restaurant'a doğru yürüyün. Soğan Sarımsak'ı geçince başlayan ve yürüme yolunun bittiği noktaya kadar olan sahil şeridinden bahsediyorum. Burada gündüz ve gece kıyıdan olta ile balık avlayabilirsiniz.

Gümüşlük Koyu Olta Balıkçılığı koy içi alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

Gümüşlük Koyu Olta Balıkçılığı koy içi alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

En basit olta

Burada gündüz ekmek dilimine sarılmış (rastgele iğnelerin ekmek dilimine sarılıp batırılarak gizlenmesi ve iğne misinalarıyla ekmeğin sıkı sıkı sarılması) mantar şamandra düzenekli olta ile de balık yakalayabilirsiniz. Gümüşlük'de hemen her markette 10-15 TL'ye satılan kamışsız, misinanın bir plastik çembere sarıldığı hazır oltalarda bu düzenek var. Kıbrıs diye anılır ve bilinir. Kıbrıs oltası diye satılır.

Şamandıralı Olta Takımı

Gümüşlük Koyu'nda eğer kamışlı oltayla balık tutacaksanız buraya dikkat; olta takımınızın sık sık takılıp kopmasını istemiyorsanız Şamandıralı olta takımı kullanın. Şamandıralı Olta Takımı ile Melanur, Sarpa, Levrek, Kefal ve Karagöz avlayabilirsiniz.

Ama unutmayın Şamandıralı olta takımınıza gündüz saatlerinde küçük boyutlu balıklar (Mırmır, İsparoz, Hanos, Gelin Balığı) bol gelip sizi bunaltabilir. Küçük balıklar sizi tatmin etmeyebilir. Eğer büyük boyutlu balık avlamak niyetindeyseniz o zaman yem olarak Madya takılı, büyük iğneli takım kullanın. Misinanız da en az 0,35 mm kalınlıkta olmalıdır. Madya canlı yemdir. Salyangoz benzeri suda, kıyılarda bulunan kabuklu bir deniz canlısıdır. Kabuğu kırılıp içi çıkarıldıktan sonra iğneye takılır. Dayanıklıdır, uzun süre suda dağılmaz, iyi takılırsa iğneden çıkmaz. Levrek, Çupra, Akya türü balık avı için ideal yemdir.

Gümüşlük Koyu'nda kıyıdan olta avcılığında gece saatleri büyük balık yakalama açısından daha bereketlidir. Koyda biraz daha açıklara doğru olta sallayacak bir noktadaysanız (kayalıklardan açık denize doğru sallama) 2-3 numaralı çapraz çelik iğneli, 0,35 mm misinalı, en az 50 gram kurşunlu takım yapın. Buralarda (yukarıdaki haritada gösterilen sarı alandan sallayacaksanız) derinlik 8-10 metre arasıdır. Bu nedenle 50 gram kurşun yeterli olacaktır.. Bu sayede şansınız da yaver giderse Gopez (Kupez), Çupra, Sargoz/Sargos, Akya, Mırmır ve Karagöz alabilirsiniz. Misinanız ve kamışınız ve tabii ki makineniz (sarma/salma motoru) sağlam olmalı. Büyük balık dibe dalar, kaya altlarına girer, sağlam kaçar, direnir ve hem sizi hem de olta takımınızı yorar...

Levrek için Sahte Yem

Hedefiniz ille de Levrek yakalamaksa o zaman at-çek takım kullanmalısınız. Gümüş renkli tonlarda sahte yem (Balık avı malzemesi dükkanlarıda 'Levrek sahtesi' diye satılır) ile ve tabii ki sabırla Levrek yakalamanız da mümkün. Ancak bir konuya dikkat çekeceğim sahte yemlerin çeşidi çok fazla. Rengi, matlığı, parlaklığı, su üstü, dip, oynak, slikon, dalarlı vb... Konu kamışla da çok bağlantılı. Ne istediğinize, ne avlayacağınıza karar vermeden bölgenizdeki balık malzamesi satıcılarına danışın. Turgutreis'de çarşıda farklı dükkanlar var. Uğrayın. Gümüşlük'de tam iskele girişinde Balıkçılar Kooperatifi var. Uğrayın danışın, konuşun. İyice araştırın. Usta oltacılar sahtenin boyu ve rengi için şunu der;

"Avlandığınız bölgede hangi yemlik balıklar varsa onlara yakın olanları tercih etmeniz daha mantıklı olur..."

Yani Levrek daha çok hangi balıklarla besleniyorsa ona yakın sahte ile avlanın derler... Bu da yöreye, avlağa, güneşe, suyun rengine, bulanıklığına, berraklığına, günün saatine göre ve suyun derinliği ile dibin yapısına göre değişir.

Gezer Kurşun, Hırsızlı Takım

Hedefiniz sadece Çupra yakalamaksa, Gezer Kurşun ve Hırsızlı Takım yapın. Gezer Kurşun ve Hırsızlı olta takımı diğer büyük boyutlu, misinayı kesen ya da canlı yeme arka kısımdan saldırıp yiyebilen ve kaçan avları yakalamak için de idealdir.

Tavşan Adası Olta Balıkçılığı

2. Tavşan Adası açığında oltayla balık avcılığı;

Gümüşlük sahilinden yürüyerek ulaşabildiğiniz Tavşan Adası aynı zamanda bir arkeolojik kazı alanıdır. Adayla ilgili detaylı bilgileri merak edenler lütfen TIKLAYIN

Unutmadan söyleyeyim; Tavşan Adası koruma alltında bir alandır. Bazı bölgelerine giriş yasaktır. Kazılar durdurulduğu için tarihi yok etmemek adına dikkatli davranmalıyız. Tavşan Adası'ndan olta sallayacaksanız mümkünse zodyak ya da küçük bir botla adanın ön kısmına açılın (Aşağıdaki haritada sarı bantlı alan). Ve koyun içine, sağına, soluna oltanızı sallamayın, açığa atın. Koyun iç ve sağ, sol kısımlarında olta takımınız kaya ve dib taşlarına takılır. Açığa sallayın. Hatta imkan varsa bir zodya ya da sandalla 30-40 metre açılın ve klasik olta takımı ile derin denize atın. Gopez ve Melanur bulmanız büyük olasılık.

Tavşan Adası Olta Balıkçılığı alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

Tavşan Adası Olta Balıkçılığı alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

Ayrıca marketlerden alabileceğinizi belirttiğim ekmeğe iğne sarılan olta takımıyla bile iri sarpa ve sinaritler de alabilirsiniz.

Kocadağ, Bayraktepe sahilleri Olta Balıkçılığı

3. Kocadağ Yarım Adası, Bayraktepe kıyıdan balık avcılığı;

Şimdiiii, geldik kahveli, keyifli ve de zilli avlanmaya. Neden böyle diyorum biliyor musunuz? Alın yanınıza seyyar, katlanır kamp, plaj sandalye ve masanızı doğğğru Kocadağ'a. Ya da benim tabirimle Bayrak Tepe'ye. Zirvesinde kocaman bir bayrak direği ve dev bir Türk Bayrağı bulunur. İyi de oraya nasıl mı gideceksiniz? İşte tarifi;

Kocadağ Yarımadası ya da Bayraktepe Olta Balıkçılığı alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

Kocadağ Yarımadası ya da Bayraktepe Olta Balıkçılığı alanı - Sarı bantlı alan (Görsel; Google Haritalar - Uyarlama Yalçın Çakır)

Gümüşlük sahile indiniz. Yüzünüz denize dönükken sağa doğru yürüyün. Restoranların arasından geçtiniz, Melengeç Rastaurant'ı da arkanızda bıraktınız. Sonra Mimoza Restaurant ve ardından (mevsimine göre) sular yükseldiyse ayak bileğinize kadar suyun içinden, sular çekildiyse kıyıdan kıyıdan bizim Liman Plajı dediğimiz sakin ve durgun koya ulaşacaksınız.

Orada bulunan çitlerin arasındaki boşluktan geçip sola ya da doğrudan karşıya ilerleyin. Patika yol sizi götürecektir. Önce kıyıyı bir gezin. Ama ÇOK CİDDİ BİR UYARIM VAR;

DİKKAT KIYILAR ÇOK TEHLİKELİ OLABİLİR

Aman dikkat. DİKKAT... Macera aramayın sonu çok kötü olabilir. Özellikle yanınızda çocuk varsa arazi yapısından dolayı ÇOCUKLARA ÇOK DİKKAT edin.

Kıyıya inen bazı bölgeler çok dik, sarp, keskin kayalıklardan oluşmaktadır. Ve bazı günler çok sert ve yüksek dalgalar buraları döver. Mazallah sürükler götürür, hiç şakası yok... Alkollüyseniz buralara sakın yanaşmayın. Eğer düşerseniz Sonbahar ve Kış aylarında sesinizi bile duyuramazsınız. Düşerseniz, kayarsanız çok ciddi zarar görebilirsiniz. Bu nedenle daha makul ve yürünebilir, oturulabilir alanları seçin. Ki böyle alanlar da var. Hatta minicik plajlı, küçücük koyları bile var. Biraz dolaşın, gözlemleyin, araştırın ve düzeneğinizi oraya hazırlayın.

Kamp tecrübeniz yoksa gece avına kalmayın

Kocadağ Yarımadası'nın haritada da gösterdiğim bölgelerinde yerleşim yok. Kayalık zemin. Kırık, küçük taşlar var. Hava kararmadan geri dönmeye bakın derim. Eğer kamp için tecrübeliyseniz ve ekipmanlarınız müsaitse gece avı için kalın. Çünkü, yaban domuzları sık sık geceleri sürüler halinde dolaşmaktadır. Ve her ne kadar aşılı, küpeli, insan dostu olsalar da bol miktarda sokak köpeği ve uzak çevredeki köy evlerinin bekci köpekleri mevcut.

Uyarılarımızı yaptık. Şimdi güvenli avlanmaya geçelim.

Ve neden keyif dediğime gelelim. Gün ışır ışımaz tırmanın Kocadağın uygun bir alanına. Yanınıza bol miktarda sıvı alın. Dedim ya buralarda yerleşim de yok, bakkal ve market de. Günler uzun burada. Merak etmeyin 7-8 saat olta sallayabilirsiniz. Keyif çatabilirsiniz. Mevsim yazsa güneş kremini de unutmayın. Efendim açın katlanır iskemle ve masanızı. Koyun pilli radyonuzu, keyfinize göre yiyecek ve içeceklerinizi de çıkartın. Çünkü bu av biraz uzun sürecek. Zil çalana kadar bekleyeceğiz. Ne zili mi? Anlatayım...

Şimdi, sandalyeler, masa, olta takımları hazır mı? Yerleştik ve kamış dayanaklarımızı da hazırladık mı? Surf olta kamışımıza takacağımız 3 farklı takım seçeneğimiz var...

a- Klasik olta takımı ve iğne seti
b- Şamandıralı sistem
c- Ayaktaşlı sistem

a- Klasik olta takımı ve iğne seti;
Bu sistem tek iğneli ve kayalara takılmayan kurşun tiplidir. Oltanızı çok uzağa sallar balık vurduğunda ve de kamışın ucundaki zil çaldığında çok seri şekide sararak geri çekersiniz. Bunun nedeni oltanın dipteki kaya ve taşlara takılmamasıdır. Ama bu serilik için kaliteli bir olta setiniz olmalıdır.

b- Şamandıralı sistem;
Yukarıda anlatmıştık...

c- Ayaktaşlı sistem;
Ayaktaşı aslında Paragat türü balık avcılığında (tekneden çoklu iğne ile kova, leğen ya da sepetle yapılan meşekkatli ve zor bir yöntem. Ustalık ister) kullanılır. Ayaktaşı yer belirlemede ve misinanın üstte kalmasında yararlıdır. Bizim ayaktaşına başvurmakdaki amacımız olta takımının dibe takılmasını daha doğrusu geri çekerken dibe batıp sahile yakın bölgelerdeki kayalara takılmasını engellemektir. Bir kaç denemede tecrübe kazanırsınız ama siz siz olun yedek takımlı gidin. Bölgeye yabancıysanız takımları kayalara takabilirsiniz. Yem olarak toplayacağınız madyaları ve/veya önceden balıkçıdan alalacağınız kalamar ayaklarını kullanabilirsiniz. Tabiki uygun sahte yem de bir alternatif.

Bir ya da daha fazla oltayı hazırladınız, salladınız şimdi oturun keyfinize bakın. Zil çalmaya başladı mı balık yakalandı demektir. Siz Gümüşlüğün nefis doğası ve manzarasının keyfini çıkartmaya bakın.

Peki bu bölgelerden (Kocadağ Yarımadası, Bayraktepe) daha çok hangi tür balık alınır? Hemen söyleyeyim;

Çupra, Kefal, Granyöz (Sarıağız), Levrek, Akya, Melanur, Karagöz, Sinarit ve Sarpa, Sargoz...

Haydi rastgele...

Sevgiyle kalın.

Yalçın Çakır

ENGLISH

Angling in Gumusluk... Gumusluk Fishing Tips...

Gumusluk, which we call "The Solitaire of Bodrum" as Gumusluk Guide; It is a wonderful town surrounded by the sea on every side, beautiful in the morning and in the evening, and adorned with sunsets. Well, in a town where the sea is all around, you can't do without fishing and eating, right... In this review, I will share our experiences on amateur fishing with a fishing rod in our Gümüşlük.

In Gumusluk, you can fish both by boat and by fishing rod from the shore. Here in this article I will tell you the fishing tips of Gumusluk...

In Gumusluk, you can fish from any point on the shore with an fishing rod. But I will suggest 3 points close to the center for fishing from the shore so that you do not have to worry too much. Gümüşlük Bay, around Tavşan Island, and Kocadağ Peninsula and Bayraktepe outer cliffs.

Although amateur coastal fishermen, youngsters and our children try their luck by using multi-pin attachments, which are usually thrown with a fishing rod or by hand swinging, there are also different methods for angling in Gümüşlük. If you know how to dive, you can also hunt with a speargun. Some of our friends are able to hunt with spearguns, albeit in small numbers. But the subject of this article is amateur fishing from the shore, fishing, fish species, bait types and materials...

Fishing rod

Fishing gear suitable for fishing from Gumusluk shore;

. Fishing gear with floats (Melanur, Sarpa, Sea Bass, Mullet, Karagöz)
. Traveling Lead (Sea bream, big fish)
. Thief Team (Sea bream, big fish)
. Cross steel needle set (Çupra, Sargoz/Sargos, Akya, Mırmır, Karagöz)
. Madya bait set with big needles (Sea bass, Leer, Sarpa)
. Silver colored fake bait suit for horse check (Sea bass, big fish)
. Zilli Surf reed suit (Çupra, Akya Graniöz(Sarıağız) Melanur, Karagöz, Sargoz/Sargos)

Fish that can be caught with a hook

Fish species that can be caught from the shore in Gumusluk;

. Sinarit
. melanurea
. Sarpa
. Sea bass
. Gray mullet
. grouper
. leer
. sea ​​bream
. Sargos/Satgos
. Gopez (Kupez)
. Granios (Yellow)
. Karagoz
. murmur
. sparrow
. Hanos
. Bride Fish

Angling Places

Gumusluk shore fishing spots (Avlaklar);

1. Gumusluk Bay
2. Rabbit Island
3. Kocadağ Peninsula, Bayraktepe coasts (Cliffs)

Gumusluk Bay Angling

1. Gumusluk Bay fishing from the shore;

Walk towards the restaurant called Onion Garlic from Gumusluk Municipality Tea Garden, which is the place we are talking about when we say Gumusluk Bay. I'm talking about the coastline that starts after Onion Garlic and ends at the end of the walking path. Here you can fish with an angler from the shore during the day and at night.

The simplest fishing rod

Here, you can catch fish with a fishing rod with a mushroom float mechanism, which is wrapped in a slice of bread during the day (random pins are hidden by wrapping and dipping into the slice of bread, and the bread is tightly wrapped with a needle line). Rodless fishing rods, which are sold for 10-15 TL in almost every market in Gümüşlük, have this mechanism in which the fishing line is wrapped in a plastic circle. It is called and known as Cyprus. It is sold as a Cyprus fishing rod.

Float Fishing Tackle

If you are going to fish with a reed line in Gumusluk Bay, pay attention to this place; If you don't want your fishing tackle to get stuck and disconnected frequently, use a float fishing tackle. You can hunt Melanur, Sarpa, Sea Bass, Mullet and Black Goose with Float Fishing Tackle.

But remember, small fish (Mrmir, Sparrow, Hanos, Bride Fish) can come in abundance to your float fishing gear during the daytime and overwhelm you. Small fish may not satisfy you. If you intend to hunt large size fish then use a large hooked tackle with Madya as bait. Your line should be at least 0.35 mm thick. Madya is live food. It is a snail-like shellfish found on the shores of the water. After the shell is broken and the inside is removed, it is attached to the needle. It is durable, does not disperse in water for a long time, if it is attached well, it will not come out of the needle. It is the ideal bait for sea bass, sea bream, leer type fishing.

In Gumusluk Bay, night hours are more fertile in terms of catching big fish in angling from the shore. If you are at a point where you can swing your fishing line a little further out in the bay (from the cliffs to the open sea), make a set with 2-3 numbered cross steel needles, 0.35 mm fishing line and at least 50 grams of lead. Here (if you are going to swing from the yellow area shown on the map above) the depth is between 8-10 meters. Therefore, 50 grams of lead will be sufficient. In this way, if you are lucky, you can buy Gopez (Kupez), Çupra, Sargoz/Sargos, Akya, Mırmır and Karagöz. Your fishing line and cane and of course your machine (winding/releasing motor) must be solid. Big fish dive to the bottom, go under the rocks, escape, resist and tire both you and your fishing gear...

Fake Bait for Perch

If your goal is to catch Perch, then you should use a horse-drawn team. It is also possible to catch Sea Bass with silver-colored fake bait (sold as 'fake sea bass' in fishing gear shops) and of course with patience.

. However, the variety of fake baits I will draw attention to is too many. Its color, opacity, shine, above water, bottom, playful, silicone, branched etc... The subject is also very related with the reed. Before deciding what you want or what to hunt, consult your local fisheries dealers. There are different shops in the market in Turgutreis. stop by. There is a Fisherman's Cooperative at the entrance to the pier in Gümüşlük. Stop by, talk, talk. Research well. Master anglers say this for the size and color of the fake;

"It would be more logical to choose the ones that are close to whatever forage fish are available in the area where you are hunting..."

In other words, they say that you should hunt with fake fish that are close to the fish they feed on the Sea Bass... This varies according to the region, the hunting ground, the sun, the color of the water, its turbidity, clarity, time of day, and the depth of the water and the structure of the bottom.

Traveling Bullet, Thief Team

If your goal is just to capture Sea bream, make a Traveling Bullet and Thief Team. Traveling Bullet and Thief Fishing Tackle is also ideal for catching other large sized prey that cut the line or that can attack live bait from the back and eat them and escape.

Rabbit Island Angling

2. Angling off Rabbit Island;

Rabbit Island, which you can reach on foot from the Gümüşlük coast, is also an archaeological excavation site. For those who are interested in detailed information about the candidate, please CLICK

I will tell before I forget; Rabbit Island is a protected area. Access to some areas is prohibited. Since the excavations have been stopped, we must be careful not to destroy the history. If you are fishing from Rabbit Island, if possible, sail to the front of the island with a zodiac or a small boat (yellow banded area on the map below). And don't swing your fishing line into the sheep, to the right, to the left, throw it out. In the inner and right and left parts of the sheep, your fishing gear is attached to the rocks and bottom stones. Shake it out. In fact, if possible, sail 30-40 meters with a zodiac or boat and throw it into the deep sea with a classic fishing tackle. You are most likely to find Gopez and Melanur.

In addition, you can buy large sarpa and sinarites, even with the fishing tackle that is wrapped in a needle, which I mentioned that you can buy from the markets.

Kocadag, Bayraktepe beaches Angling

3. Kocadağ Peninsula, Bayraktepe coastal fishing;

Nowiii, we're here to hunt with coffee, enjoyment and bells. Do you know why I say that? Take your mobile, folding campsite, beach chair and table with you towards Kocadağ. Or to Bayrak Tepe as I call it. At its summit is a huge flagpole and a giant Turkish Flag. But how are you going to get there? Here is the recipe;

You have landed on Gumusluk beach. Walk to the right while facing the sea. You passed through the restaurants and left the Melengeç Rastaurant behind you. Then you will reach Mimoza Restaurant and then (according to the season) if the waters rise, you will reach the calm and still cove, which we call Liman Beach, from the shore if the waters have receded.

Go through the gap between the fences there and go left or directly across. The path will lead you. First, take a tour of the coast. BUT I HAVE A VERY SERIOUS WARNING;

BEWARE COASTS CAN BE VERY DANGEROUS

Beware of. ATTENTION... Do not seek adventure, the end may be very bad. Especially if you have children with you, be very careful with children due to the terrain.

Some areas descending to the coast consist of very steep, steep, sharp cliffs. And some days very hard and high waves crash here. It's a drag, it's no joke... If you're an alcoholic, don't approach here. If you fall, you won't even be able to make your voice heard in Autumn and Winter. If you fall or slip, you may be seriously injured. Therefore, choose more reasonable and walkable, sitable areas. There are such areas. There are even tiny coves with tiny beaches. Wander around, observe, research and prepare your setup there.

If you don't have camping experience, don't stay night hunting.

There are no settlements in the regions of the Kocadağ Peninsula that I have shown on the map. rocky ground. There are broken, small stones. I say try to get back before it gets dark. If you are experienced for camping and your equipment is available, stay for night hunting. Because wild boars often roam in herds at night. And although they are vaccinated, eared, human-friendly, there are plenty of stray dogs and guard dogs of the village houses in the far surroundings.

We made our warnings. Now let's move on to safe hunting.

And let's get to why I said fun. As soon as the sun comes up, climb to a suitable area of ​​Kocadag. Take plenty of fluids with you. I told you, there is no settlement here, no grocery store or market. The days are long here. Don't worry, you can swing a fishing rod for 7-8 hours. You can have fun. If it's summer, don't forget sunscreen. Sir, open the folding chair and your table. Take out your sheep battery radio and your food and drink according to your pleasure. Because this hunt will take a long time. We'll wait until the bell rings. What bell? Let me tell...

Now, chairs, table, fishing gear ready? Have we settled in and prepared our reed abutments as well? my surf fishing pole

We have 3 different suit options to wear on our watch...

a- Classic fishing tackle and needle set
b- Float system
c- Footstone system

a- Classic fishing tackle and needle set;
This system is a single needle and lead type that does not get stuck in rocks. You swing your fishing line too far and when the fish hits and the bell at the end of the rod rings, you pull it back by winding it very quickly. The reason for this is that the fishing line does not get caught in the rocks and stones at the bottom. But for this series, you must have a quality fishing rod set.

b- Float system;
We explained above...

c- Footstone system;
Footstone is actually used in Paragat type fishing (a grueling and difficult method made with a bucket, basin or basket with a multi-pin from a boat. It takes skill). Footstone is useful in locating and keeping the line on top. Our aim in applying to the footstone is to prevent the fishing gear from getting stuck on the bottom, or rather, sinking to the bottom while pulling back and getting caught on the rocks near the coast. You gain experience in a few tries, but you go with a spare team. If you are unfamiliar with the area, you can attach the suits to the rocks. You can use the stuff you collect as bait and/or the squid feet you get from the fisherman beforehand. Of course, suitable fake bait is also an alternative.

You prepared one or more fishing rods, shook them, now sit down and enjoy yourself. When the bell starts ringing, the fish is caught. Enjoy the magnificent nature and scenery of Gumusluk.

So, what kind of fish are bought more from these regions (Kocadağ Peninsula, Bayraktepe)? Let me tell you right now;

Sea bream, Mullet, Granios (Sarıağız), Sea Bass, Akya, Melanur, Karagöz, Sinarit and Sarpa, Sargoz...

Come on randomly...

Stay with love.

Yalcin Cakir

GÜMÜŞLÜK VİDEOLARI

GÜMÜŞLÜK HABER

Muğla ili, Bodrum ilçesi, Gümüşlük mahallesi hakkında haber, fotoğraf, video, yorum ve bilgiler içeren internet haber sitesi.

© Gümüşlük Haber. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex